Liga sampiona – kucamo na vrata zaboravljenih velikana
- Jovan Milivojevic
- Mar 31, 2020
- 4 min read
Updated: Apr 4, 2020
Sve je počelo od samo jedne jedine ideje, ideje sportskog urednika francuskog L’Ekipa Gabriela Anoa koji je predložio stvaranje takmičenja koje bi iznedrilo jednog jedinstvenog klupskog prvaka u fudbalu. Na ovu ideju francuski sportski novinar bio je naveden, zbog sukoba mišljenja sa engleskim kolegama.
Liga šampiona je najelitnije i najkvalitetnije fudbalsko klupsko takmičenje u Evropi. Nekadašnji “Evropski Kup šampiona” današnje naličje je poprimio u sezoni 91/92, dok je od nastanka 1955. godine nosio ovo ime, a ucešće su mogli da obezbede isključivo prvaci svojoh zemalja. Uticaj kapitala u najrazvijenijim zemljama sveta manifestovao se i na način “odabira” samih učesnika ovog prestižnog takmičenja. Od svog nastanka do danas bilo je mnogo promena u strukturi i načinu vodjenja ovog takmičenja ali je od 1955 godine i finala u Parizu do poslednjeg u Madridu jedino ostalo bitno ko je šampion. Prva zvanična utakmica Kupa šampiona odigrana je 4 septembra 1955. godine, a sastali su se lisabonski Sporting i beogradski Partizan.
Danas vam predstavljamo klubove čiji je učinak u ovom takmičenju upisan zlatnim slovima a danas se o njima malo govori.
Stade de Reims
Rems je francuski fudbalski klub osnovan 1911. godine u gradu Rems a domaće utakmice igraju na stadionu August Delon, kapaciteta 21.684. sedecih mesta. Rems važi za jednog od najboljih promotera današnje Lige šampiona pošto je u početnim godinama njenog nastajanja čak dva puta igrao finala. Prvo finale Kupa šampiona u sezoni 1955/1956 odigrano je u gradu svetlosti (Parizu), a uslovnog domaćina pred 38.239 navijača savladao je Real iz Madrida rezultatom 4:3. Izuzetno jak tim Remsa tri godine kasnije ponovo se domogao finala, ali na njohovu nesreću za rivala su opet imali u tim godinama nepobedivi Real. Rezultat finala u sezoni 59/60 bio je 2:0 na stadionu Mercedes-Benc arena u Sttudgartu. Ipak da tim iz francuske nije iskljucivi gubitnik svedoči podatak da su pored dva finala Kupa šampiona u svoje klupske riznice donelii čak šest titula prvaka Francuske te dva kupa. Danas je Rems stabilan učesnik najelitnijeg fudbalskog šampionata Francuske a na golu ovog tima je naš Predrag Rajkovic.
Nottingham Forest
Notingem je engleski profesionalni fudbalski klub iz Zapadnog Bridžforda, predgradja Notingema. Osnovan je davne 1865. godine a domaće susrete igra na stadionu Siti graund kapaciteta 30.576 sedecih mesta. U zlatno doba ovog kluba pod vodjstvom legendarnog trenera Brajana Klafa tim je uspeo dve godine zaredom da osvoji Kup šampiona. Crveni, kako sebe nazivaju, su u dva uzastona finala identičnim rezultatom savladali prvo Malme u sezoni 79/80 na Olimpijskom stadionu u Minhenu, a zatim godinu dana kasnije i nemački Hamburg na stadionu Santijago Bernabeu u Madridu sa 1:0. Forest trenutno nastupa u Čempionšipu a iza sebe ima jednu titulu prvaka Engleske. Dva Fa kupa i četiri Liga kupa. Ove sezone nadaju se povratku u elitno društvo engleskog fudbala.
Aston Villa
Još jedan engleski zaboravljeni velikan. Klub iz Birmingema drugog po velicini grada u Engleskoj osnovan je 1874. godine. Domaće susrete igra na čuvenom Vila Parku sa kapacitetom od 42.788 sedecih mesta. Vila je u sezoni 1981/1982 u potpunosti potvrdila u to vreme dominaciju engleskog fudbala, pošto su pre nje Kup šampiona osvajali takodje timovi sa „ostrva“, tri puta Liverpul i dva puta Notingem. Vila je u svom jedinom finalu do sada za rivala imala Minhenski Bajern u to vreme trostrukog šampiona Evrope. Iako neiskusni u finalu u Holandiji na stadionu De Kujp u Roterdamu, Englezi su bili bolji rezultatom 1:0. To je bilo peto finale zaredom završeno ovim rezultatom. Pored ove titule Vila je sedam puta bila prvoplasirana ekipa engleskog šampionata sa isto toliko Fa kupova te pet trofeja u Liga kupu. Iste godine kada i Kup šampiona osvojen je i Superkup Evrope.
Hamburg
Hamburger je nemački fudbalski klub iz Hamburga. Klub je osnovan 1887.godine, a domace susrete igra na stadionu Folkspark kapaciteta 57.000.
Šestostruki prvak nemačke Bundeslige i osvajač tri kupa , svoj najveći medjunarodni rezultat ostvarili su u sezoni 1982/1983 u Atini na Olimpiskom stadionu Spiridos Luis u meču protiv Juventusa rezultatom 1:0. Hamburgu je ovo bilo drugo finale posle onog u Madridu kada su poraženi od Foresta. Hamburger trenutno nastupa u drugoj ligi Nemacke. Godinu dana pre susreta sa Juventusom Hamburg je izgubio finale Kupa Uefa u dvomeču protiv Svedskog Geteborga.
Steaua Bucuresti
Jedini klub, uz našu Crvenu Zvezdu, koji je uspeo da osvoji titulu prvaka Evrope a da je iz ovog dela Starog kontinenta. Rumunski predstavnik osnovan je 1947.godine a domaće susrete igra na Nacinalnom stadionu u Bukureštu kapaciteta 55.600.
Vojnici, kako sebe nazivaju, su svoj najveći međunarodni trofej osvojili u susretu sa španskom Barselonom na stadionu Sancez Pishuan u Sevilji. Kao autsajderi u ovom susretu su uspeli da se izbore sa svim napadima nadmoćne Katalonske ekipe i preko penal serije bez primljenog gola došli su do titule. Drugi izlet Rumuna u finale nije bio slavan pošto su deklasirani od strane italijanskog Milana sa 4:0.
Steaua je najtrofejniji klub u Rumuniji sa dvadeset i šest titula, dvadeset i dva kupa, šest Superkupova i jednim Liga kupom Rumunije.
Ovo su samo neki od timova o kojima javnost ne govori mnogo kada izvezštava o Ligi šampiona. Naravno tu je svakako i naša Crvena zvezda, francuski Olipik iz Marseja, grcki Panatinaikos, Lidc Junajted, Borusija Menhengladbah i mnogi drugi. Ovi timovi iako sada nisu toliko prisutni na najvišoj sceni pomogli su svojim učescem u finalnim utakmicama da fudbal postane najvažnija sporedna stvar.
Na kraju vredi pomenuti i najuspešnje te najveće tragičare Kupa šampionata kroz istoriju.
Najtrofejniji je Real iz Madrida sa trinaest titula i samo tri izgubljena finala, zatim Milan sa sedam titula i četiri poraza u finalima, Liverpul sa šest titula iz devet susreta zatim Bajer i Barselona sa pet te Ajaks sa četiri. Liga šampiona je velika radost kako za igrače tako i za navijače a kroz istoriju najviše bola prouzrokovanog gubitkom finala imali su navijači Juventusa čak sedam puta, Benfike pet i u novijoj istoriji navijaći Atletika iz Madrida tri puta.
Comments