top of page

Šta nam je doneo savremeni fudbal

  • zicer.rs
  • Mar 28, 2020
  • 3 min read

Nastanak savremenog fudbala može se vezati za Veliku Britaniju, konkretnije Englesku. Kada je 24. oktobra



1857. godine, zvanično formiran prvi fudbalski klub FK Šefild, verovatno niko nije mogao ni da nasluti koliko će


se ova igra brzo i lako ukoreiti i biti prisutna u životu čoveka i nakon sto pedeset godina. Pravila, po kojima se u malo izmenjenoj formi i danas igra fudbal, počela su da se ispisuju posle stvaranja prvog fudbalskog saveza 1863. godine u Engleskoj. Fudbal, kao jednostavna i dinamična igra, lako je pronašao poklonike i zaljubljenike ne samo na „Ostrvu“ već i u čitavoim svetu.

Prvobitna zamisao igre se uglavnom bazirala na zabavi, načinu života, kvalitetnom ispunjavanja slobodnog vremena ili održavanju kondicije. Sa progresom društva i u skladu sa prioritetima nastalih promena ubrzo je zamenjena i pretvorena u zamisao brzog i lakog obrta kapitala.


Šta povezuje Kinu i savremeni fudbal?


Danas se fudbal više ne igra isključivo iz ljubavi već zbog neverovatno velikih finasijskih dobiti koje omogućuje. Najzaslužniji za ovakvo stanje u savremenom fudbalu su svakako „žuti ljudi“, kako ih neki iz milošte nazivaju. Naime, u poslednjih nekoliko godina, ogroman priliv kapitala dolazi sa Bliskog istoka, koji je promenio i povećao vrednost kako kvalitetnih tako i onih takozvanih igrača drugog reda. Kineska fudbalska liga je u prethodnih nekoliko sezona, kupovinom vrhunskih trenera, uspela da privoli i određeni broj kvalitetnih igrača da se pridruže savremenom projektu fudbala CSL Super League. Ovakav vid ulaganja u fudbal ne treba da čudi s obzirom na činjenicu da je u Kini prva igra ili strategija koje se temeljila na šutiranju lopte bila „cuju“. Cuju je igra koja podseća na današnji fudbal a u Kini se za vreme dinastije Čin igrala tokom vojnih vežbi još u periodu 255-206. godine pre nove ere.

Maradona, Zidan ili Neymar?

Ako se rukovodimo logikom da visina naknade za određeni proizvod određuje kvalitet, onda bez premca možemo reći da je Neymar najbolji igrač fubala svih vremena. Njegov trasfer iz Barselone u PSG, za nestvarnih 222 miliona eura najveći je fudbalski trasfer svih vremena. Naime kvalitet mladog Brazilskog fudbalera je neminovan međutim da li je zaista njogov kvalitet dvadeset puta veći od Maradoninog, ili tri puta veći od Zidanovog?

Koliko se zaista odnos prema fudbalu promenio, kao i suština prvobitne ideje, govori činjenica koliko je novca neophodno da bi se napravio jedan kvalitetan tim. O tome svedoče najnoviji projekti bogatih vlasnika, među kojima se najviše ističe Nasser Al-Khelaifi predsednik francuskog PSG-a..



„Ljudi moji, pa je li to moguće“

Procenjena vrednost fudbalskog šampionata Srbije (Superlige), je nešto više od 212 miliona eura po najmerodavnijem fudbalskom sajtu transfermarket-u. To nas dovodi do zaključka da je Neymar skuplji od svih profesionalnih igrača našeg fudbala zajedno.

Prvobitna zamisao fudbala koja je bazirana na rekreaciji i neprofitabilnosti u potpunosti je zanemarena a u prilog tome ide i ugovor koji je sa PSG-om potpisao kapiten Brazilske reprezentacije. Njogova primanja u gradu svetlosti su 30,992,000 futni godišnje, mesečno 2,384,000 funti, nedeljno 596,000 funti, dnevno 85,142 funti, dok će svakog minuta zaraditi 3,547 funti.


Znamo i mi da igramo fudbal


Imajući u vidu da se iz godine u godinu obaraju svetski fudbalski rekordi po visi obeštećenja za trasfere fudbalera, nažalost na ovim prostorima je teško poverovati da se može ponoviti Bari iz 1991. godine, ili Brisel iz 1966. godine, ili Hamburg iz 1982. godine. Ostaje nam da sa setom gledamo snimke kada su naši klubovi lako igrali sa fudbaskim virtuozima jer su i oni sami bili virtuozi. Za ljude sa ovog podneblja savremeni fudbal nije fudbal, jer Pele i Marodona, Džaja i Piksi će uvek biti bolji od Neymara, Salaha, te Grizmana i Benzeme.

Comentários


bottom of page